SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Burkar 9344346
*
nr 934 4346
Burkar
med lock, 2 st. silver, bland annat. 1845, 160g.
Utrop:
800 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 20:42:01
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/1 16:28:12
1
500 kr
7/1 18:46:07
2
700 kr
11/1 01:05:32
3
800 kr
11/1 05:11:17
2
900 kr
11/1 23:45:14
3
1.000 kr
12/1 13:25:03
4
1.100 kr
12/1 14:57:18
3
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: burkar lock silver ädelmetall
-
3365 Armring
Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:36
-
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:58
-
3367 Bestick i etui
36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:48
-
2031 Dosa
silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:09
-
3428 Fiskspade
Silver Danmark, 1851. Längd: 28 cm, vikt: 62g brutto
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:46
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:37
*
Burkar
Läs mer om e-auktion
nr 934 4346
Burkar
med lock, 2 st. silver, bland annat. 1845, 160g.
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 1.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/1 16:28:12 | 1 | 500 kr |
7/1 18:46:07 | 2 | 700 kr |
11/1 01:05:32 | 3 | 800 kr |
11/1 05:11:17 | 2 | 900 kr |
11/1 23:45:14 | 3 | 1.000 kr |
12/1 13:25:03 | 4 | 1.100 kr |
12/1 14:57:18 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: burkar lock silver ädelmetall
-
3365 Armring
Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:36 -
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:58 -
3367 Bestick i etui
36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:48
-
2031 Dosa
silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:09 -
3428 Fiskspade
Silver Danmark, 1851. Längd: 28 cm, vikt: 62g brutto
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:46 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:37